Energie opwekken op eigen grond

We beheren grote gebieden in Nederland. Hier wekken we steeds vaker duurzame energie op. Die gebruiken we voor onze eigen kantoren, verlichting en installaties langs wegen en vaarwegen. En voor bouwwerken zoals tunnels, bruggen en sluizen.

We richten ons hierbij op energie uit zon, wind en water. Denk aan zonnepanelen op tunnels, langs snelwegen in de (midden)bermen of drijvende zonnepanelen bij sluizen of baggerdepots. En aan windmolens in zee of op land.

Inzet eigen bouwwerken voor opwekken duurzame stroom

A16

1e energieneutrale snelweg

Op de N50, bij de Ramspolbrug, wordt elektriciteit opgewekt door zonnepanelen aan de zijkant van de brug en bij het weer omlaag gaan van het brugdek. Bij de snelweg A16 Rotterdam wordt de eerste energieneutrale snelweg met tunnel gebouwd. Dit betekent dat alle energie die nodig is om de tunnel te laten werken terplekke wordt opgewekt. En bij het pompgemaal Born wordt stroom opgewekt uit waterkracht voor de sluisobjecten die daar liggen.

Sluis Born Foto: © Leon Mertens

Energieopwekking op eigen grond door derden

25 jaar

Duurzame energie aan rijksoverheid organisaties

Op de Tweede Maasvlakte is een windpark gebouwd. Dit windpark levert vanaf 2023 de daarop volgende 25 jaar betaalbare en duurzame windenergie aan Rijkswaterstaat en andere rijksoverheid organisaties.

Naast het opwekken van onze eigen energie, werken we ook samen met medeoverheden en marktpartijen om energie op te (laten) wekken op onze gronden en wateren. Hiervoor is het programma Opwek van Energie op Rijksvastgoed (OER) opgezet, dat inmiddels meer dan 30 projecten heeft. Het kaartje laat zien waar deze in Nederland zijn.

Samenwerken aan klimaatambities

We werken samen met gemeenten, provincies, netbeheerders, omwonenden en bedrijven bij het maken van beleid over duurzame opwek van energie. Deze samenwerking speelt in verschillende projecten een belangrijke rol.

Bijvoorbeeld bij de snelweg A6 Lelystad-Dronten waar belanghebbenden vanaf het begin zijn betrokken. Hier wordt gekeken naar de mogelijkheid voor zonnevelden in midden- en zijbermen en knooppunten over een lengte van 30 kilometer. Ook de Drentse Zonneroute A37 is een mooi voorbeeld van hoe verschillende partijen samen bijdragen om de regionale en nationale klimaatambities te realiseren.

Het programma Opwek van Energie op Rijksgrond (OER)

Het programma Opwek van Energie op Rijksgrond (OER) maakt gebruik van eerder opgedane kennis en ervaring en helpt de 30 Regionale Energiestrategie (RES) regio’s in Nederland bij hun opdracht om 35 TWh duurzame energie op land op te wekken in 2030. Deze opdracht hebben de regio’s gekregen naar aanleiding van het Klimaatakkoord.

In een RES regio werken gemeenten, provincies, inwoners, bedrijfsleven, netbeheerders en maatschappelijke organisaties samen. Lees meer in het Nationaal Programma Regionale Energie Strategie.

Nieuws

Voor nieuws over Energie opwekken op eigen grond kunt u terecht op de website Energie op Rijksgrond.