Nieuwsbericht

Veel onderhoud Zuid-Hollandse tunnels in november 2026

Gepubliceerd op: 5 november 2026, 17.05 uur

Rijkswaterstaat beheert 12 tunnels in snelwegen en provinciale wegen in Zuid-Holland. Om te zorgen dat onze tunnels veilig gebruikt kunnen worden en maximaal beschikbaar zijn, voeren we regelmatig onderhoud uit.

Het vaste onderhoud gaat aan de meeste weggebruikers ongemerkt voorbij, omdat het meestal in de nacht plaatsvindt. Om dat zichtbaar te maken, lichten we het tunnelonderhoud in Zuid-Holland deze maand uit.

In Zuid-Holland ligt een flink aantal van alle tunnels die we beheren; 12 van in totaal 23 tunnels. Naast Zuid-Holland, liggen die tunnels in Noord-Holland, Utrecht, Overijssel, Zeeland en Limburg.

Verschillende werkzaamheden aan de tunnels

Meerdere keren per jaar voeren we vast onderhoud uit. Naast het schoonhouden van bijvoorbeeld de tunnelwanden, kijken we de verlichting, ventilatoren, camera’s en geluidsinstallaties na. Ook controleren we de hulppostkasten. Verder testen we regelmatig of alle installaties in de tunnels nog goed werken. Kleine reparaties van asfalt of beton voeren we direct uit.

Hinder beperken op de weg

Het regulier vast onderhoud doen we zo veel mogelijk in de avonden en nachten. Dan is er minder verkeer op de weg en blijft de hinder beperkt. In het middentunnelkanaal, waar technische installaties staan en die dienst doet als vluchtgang tussen 2 verkeersbuizen, kan onderhoud zelfs plaatsvinden zonder dat het verkeer er last van heeft.

In alle rust en veiligheid werken onderhoudsmonteurs aan de verschillende systemen van de tunnel.

Afsluiten van tunnels

Maar soms is het noodzakelijk om de tunnels af te sluiten om het onderhoud te kunnen uitvoeren. Meestal per rijrichting. Bij tunnels met meerdere buizen in 1 rijrichting wordt het onderhoud zo veel mogelijk per buis uitgevoerd. Bij afsluitingen van een tunnelbuis of een hele tunnel, stellen we omleidingsroutes in.

Groot onderhoud

Naast onderhoudswerkzaamheden voeren we regelmatig grondige inspecties uit om te bepalen of voor onze tunnels groot onderhoud noodzakelijk is. Hierbij gaat het onder andere om het vervangen van de ventilatoren, camera’s, verlichting of vluchtdeuren.

Ook het aanpassen of vernieuwen van de software om de tunnels op afstand vanuit de verkeerscentrale te bedienen, valt onder groot onderhoud. Om deze werkzaamheden uit te voeren is het noodzakelijk een tunnel voor een heel weekend af te sluiten.

Vernieuwing

De meeste tunnels in Zuid-Holland zijn gebouwd in de 2e helft van 1900. Zo ook de Noordtunnel (A15), Drechttunnel (A16). Om deze tunnels ook in de toekomst veilig en beschikbaar te houden, worden ze de komende jaren grondig gerenoveerd.

De renovaties zorgen ervoor dat het verkeer veilig kan blijven doorstromen, ook in de toekomst. Op de lange termijn dragen ze ook bij aan efficiënter beheer, onderhoud en bediening.

Meer informatie tunnels Rijkswaterstaat

Kijk voor meer informatie over de tunnels van Rijkswaterstaat en over bovenstaande werkzaamheden op de website van Rijkswaterstaat Verkeersinformatie. Heeft u andere vragen of opmerkingen, neem dan contact met ons op.