Papendrechtsebrug: extra maatregelen scheepvaart Beneden-Merwede; vanaf 5 oktober 2026
De scheepvaart op de Beneden-Merwede krijgt vanaf 5 oktober 2026 te maken met extra hinder bij de Papendrechtsebrug. Er komt een hangsteiger onder de brug voor herstelwerkzaamheden aan de onderkant van de brug. Welke beperkingen gelden, is afhankelijk van de hoogte van een schip. Deze situatie duurt tot en met 31 augustus 2027.
Hangsteiger onder de brug
Vanwege de renovatie van de brugklep van de Papendrechtsebrug gelden sinds 22 juni 2026 al beperkingen voor de scheepvaart.
Vanaf maandag 5 oktober komen er nieuwe beperkingen bij. Dan wordt een steiger opgebouwd bij de noordboog. Dit zal lichte hinder meebrengen, maar schepen kunnen wel doorvaren.
Vanaf 26 oktober wordt aan de onderzijde van de 200 m lange boog een hangsteiger van 100 m breed geplaatst. Deze wordt eerst geplaatst aan de Dordtse kant, vanaf de zuidkant tot halverwege de boog. Vanaf 18 januari 2027 wordt de steiger verplaatst naar de kant van Papendrecht, vanaf de klep tot halverwege de boog. Onder de hangsteiger geldt een hoogtebeperking van 10,4 m boven NAP.
De volgende maatregelen gelden
- Scheepvaart hoger dan 12,9 m boven NAP:
Tijdens de werkzaamheden is de Papendrechtsebrug afgesloten voor schepen hoger dan 12,9 m boven NAP. 1 keer per maand is passage mogelijk. Vaak geldt hierbij een maximale doorvaarbreedte van 24 m.
Ook ontbreken scheepvaartseinen, meerpalen, remmingswerken en wrijfgordingen. In plaats daarvan is scheepvaartbegeleiding aanwezig. Aanmelden voor de doorvaartmomenten is nodig.
Meer informatie is te vinden op de website Vaarweginformatie. - Scheepvaart van 10,4 tot en met 12,9 m boven NAP:
Schepen met een hoogte vanaf 10,4 tot en met 12,9 m boven NAP kunnen via het gedeelte waar geen hoogtebeperking geldt passeren. Hiervoor gelden de normale ontmoeting- en lengte regelingen vanuit het BPR. - Scheepvaart tot en met 10,4 m boven NAP:
De hinder is beperkt voor lage scheepvaart. Het gaat om een verhoogd attentieniveau en indien mogelijk voorzichtig passeren. Op werkdagen tijdens de werkuren van 07.00 tot 16.30 uur is er op locatie scheepvaartbegeleiding aanwezig.
Overige hinder en omstandigheden
Tijdens de renovatieperiode is er sprake van een tijdelijke oeververbinding met 2 veerdiensten die Rijkswaterstaat heeft ingesteld. Dat is net bovenstrooms de brug en geeft lokaal extra verkeer op het water.
De vaarweg wordt volledig afgesloten bij enkele werkzaamheden, zoals het invaren van de brugklep. Dit zal eind januari of begin februari 2027 plaatsvinden. We maken deze afsluitingen bekend via een Bericht Aan Scheepvaart (BAS-melding) en de website vaarweginformatie.
Houd ook rekening met extra vaartuigen die tijdens de afsluiting van de N3 heen en weer varen tussen Dordrecht en Papendrecht. Dit duurt tot en met 21 april 2027.
Vooruitblik werkzaamheden Drechtsteden
Houd de komende 8 tot 10 jaar voor langere periodes rekening met hinder voor de scheepvaart. We vernieuwen en verbeteren de komende jaren verschillende bruggen en tunnels zoals de Verkeersbrug Dordrecht, de Merwedebrug bij Gorinchem en de Van Brienenoordbrug.
Deze grootschalige werkzaamheden worden na elkaar uitgevoerd. De planning is afgestemd met onder andere de provincie Zuid-Holland, gemeenten en ProRail binnen samenwerkingsverband Zuid-Holland Bereikbaar.
Meer informatie werkzaamheden Papendrechtsebrug
Lees meer over het project renovatie Papendrechtsebrug op de de pagina Renovatie Papendrechtsebrug. Lees meer over actuele stremmingen en passagemogelijkheden op de website van Vaarweginformatie.
Heeft u vragen of opmerkingen, neem dan contact met ons op.