Nieuwsbericht

Opdracht voor uitvoering 15 ecologische herstelmaatregelen langs de Maas verstrekt

Gepubliceerd op: 18 maart 2026, 16.54 uur

Halverwege maart 2026 is een nieuw realisatiecontract gegund aan de combinatie Ploegam, GMB en Dura Vermeer. Het contract omvat vijftien ecologische herstelmaatregelen in en langs de Maas en is een zogenoemd D&C-contract.

Duurzaam werken

Rijkswaterstaat heeft milieukostenwaardering als belangrijkste gunningscriterium ingezet. Vrij vertaald betekent dit dat de aanbieding beter wordt gewaardeerd, naar mate de impact op het milieu minder is.

De combinatie Ploegam, GMB en Dura Vermeer scoorde hier het beste op en gecombineerd met hun inschrijfsom hebben zij de aanbesteding gewonnen. Ze hebben een uitgebreid elektrisch machinepark waaronder meerdere elektrische schepen met verwisselbare accu's. Dit zorgt voor een positief uitgangspunt in dit contract met betrekking tot de impact op het milieu.

De naam van het realisatiecontract KRW7 verwijst naar het feit dat dit het zevende Kaderrichtlijn Water (KRW) uitvoeringspakket is voor de Maas, dat op de markt wordt gezet.

Tijdlijn herstelmaatregelen

De combinatie Ploegam, GMB en Dura Vermeer gaat nu de voorbereiding van de werkzaamheden opstarten en de planning uitwerken voor de vijftien maatregelen.

Voor sommige werkzaamheden lopen nog bepaalde procedures, zoals vergunningen en grondverwerving. Door de opdracht nu al te verstrekken, kan een deel van de maatregelen alvast worden opgestart. De rest volgt zodra alle procedures zijn afgerond.

Door voor deze aanpak te kiezen kunnen we sneller werken. Dat is nodig omdat we de deadline van eind december 2027 willen halen. Dit is de datum dat alle maatregelen van het Kaderrichtlijn Water (KRW) beleid uitgevoerd moeten zijn.

Inhoud herstelmaatregelen

De maatregelen liggen in en aan de Benedenmaas, Bergsche Maas, de noordelijke Grensmaas en de Zandmaas.

Elke ingreep is zorgvuldig afgestemd op de kenmerken van het betreffende gebied en waterlichaam. Naast het ‘ontstenen’ van de Maasoever worden ook nieuwe en/of complexere maatregelen uitgevoerd. Bijvoorbeeld:

  • het aanleggen van stromende geulen in de noordelijke Grensmaas door grindwinplassen aan te takken aan de rivier
  • het terugbrengen van kwelgeulen en verbeteren van twee beekmondingen langs de Terrassenmaas
  • het terugbrengen van een mee stromende nevengeul ten westen van Den Bosch
  • het aanleggen van natuurvriendelijke oevergeulen en een getijdengeul langs de Bergsche Maas
  • het aanleggen van een kleine overstromingsvlakte van ongeveer 20 ha langs de Bergsche Maas

Dit alles heeft als doel te zorgen voor een zo groot mogelijke variatie aan leefgebieden en daarmee ook een zo groot mogelijke biodiversiteit in het waterleven.

Meer informatie over deze maatregelen is te vinden op de website Samen Werken aan Riviernatuur. We informeren de omgeving zodra de uitvoeringsplanning concreet is, onder andere via de website.

Kaderrichtlijn Water

We werken sinds 2010 aan het ecologisch herstel van de Maas vanuit de Kaderrichtlijn Water (KRW). Die heeft als doel al het oppervlaktewater in Europa te verbeteren en beschermen.

Onderdeel daarvan is dat deze wateren een geschikt leefgebied moeten zijn voor de waterplanten en -dieren die er thuishoren. Dat geldt dus ook voor rivieren zoals de Maas. Zodoende kan de biodiversiteit toenemen en de ecologische waterkwaliteit verbeteren.

Uitvoering van de KRW Maas maatregelen gebeurt gefaseerd, grotendeels via realisatiecontracten die bestaan uit meerdere maatregelen. Welke andere projecten we voorbereiden, in aanbesteding hebben of realiseren is te vinden op de site Samen Werken aan Riviernatuur en/of via de aanklikbare projectenkaart.