Nieuwsbericht

Vanaf vrijdagochtend 25 september geldt éénrichtingsverkeer op de Boven-IJssel in verband met lage waterstand

Gepubliceerd op: 24 september 2026, 14.49 uur

Vanaf vrijdagochtend 25 september 2026 geldt éénrichtingsverkeer op de Boven-IJssel als gevolg van de zeer lage waterstand. Het eenrichtingsverkeer op de IJssel geldt voor het traject vanaf de monding van het Twentekanaal bij Zutphen richting de IJsselkop bij Arnhem, de zogenoemde opvaart. De maatregel blijft zolang gelden als nodig.

Door de laagwatersituatie was het op de IJssel voor de scheepvaart bij een aantal bochten al verboden elkaar in te halen en te ontmoeten. De waterstand van de IJssel is nog steeds zeer laag voor de tijd van het jaar. De vaargeul wordt steeds smaller waardoor de huidige maatregelen niet meer voldoende zijn om de veiligheid te garanderen bij tweerichtingsverkeer.

Bij eenrichtingsverkeer is het verboden om van de IJsselkop bij Arnhem richting het Twentekanaal te varen, de zogenoemde afvaart. Met deze maatregel wordt de bereikbaarheid van bedrijven zo lang en zo goed als mogelijk behouden.

Minst gepeilde diepte

We meten dagelijks de minst gepeilde diepte van de rivieren. De minst gepeilde diepte is de laagste waterdiepte gemeten van de rivierbodem tot het wateroppervlak. Schippers gebruiken deze diepte om te bepalen hoeveel vracht zij veilig kunnen meenemen zonder vast te lopen.

De minst gepeilde diepte wordt dagelijks om 08.00 uur voor de scheepvaart gepubliceerd op Teletekst pagina 720 en op de website van Vaarweginformatie.

Omvaarroute

Schepen moeten vanuit Duitsland op de Waal tot aan Tiel varen. Daar nemen ze het Amsterdam-Rijnkanaal tot aan Amsterdam. Daarna gaan ze via de Oranjesluizen en het Markermeer richting Lelystad.

Via de Houtribsluizen varen ze naar het IJsselmeer om vervolgens het Ketelmeer op te varen. Vanaf daar varen ze weer de IJssel op. Deze omvaarroute is maximaal 300 km. De maatregel gaat met verkeerstekens aangegeven worden. Ook komt er blijvende scheepvaartbegeleiding bij de IJsselkop.