Nieuwsbericht

Noordersluis eerste ‘special’ binnen het BOC Noordzeekanaal

Gepubliceerd op: 21 november 2025, 14.35 uur

Met de vervanging van een buitenhoofddeur van de Noordersluis voert Rijkswaterstaat in het najaar van 2025 het eerste grote project uit binnen het Basisonderhoudscontract (BOC) Noordzeekanaal. Dergelijk groot onderhoud noemen we een ‘special’.

De deurwissel markeert de start van de realisatiefase van een tienjarige samenwerking tussen Rijkswaterstaat en de combinatie SAEM (BAM Infra Nederland en SPIE Nederland).

Onderhoud aan cruciale schakel voor de scheepvaart

De werkzaamheden zijn gestart op 30 oktober 2025. De stremming van de Noordersluis als gevolg hiervan duurt tot 28 november 2025. De deurwissel betreft regulier, gepland onderhoud: we wisselen als het ware de deur om.

We halen deze eruit en we reviseren en conserveren hem, zodat de deur weer beschikbaar is voor de volgende deurwissel. Zo blijft er altijd een reservedeur beschikbaar.

Revisie en conservering

Normaal gesproken duurt een deurwissel één à twee dagen. In deze stremming is gekozen voor een lange stremming van vier weken waarbij we naast de deurwissel nog twee andere bouwdelen van de Noordersluis meenemen voor groot onderhoud.

Dat waren de revisie en conservering van zes rioolschuiven en het groot onderhoud van de schotbalkkering van het deurendok.Vanwege de lange stremming van de Noordersluis wordt de Zeesluis nu maximaal benut voor het schutten.

Complexe operatie

Het uitdagende aan dit project is dat het een lange stremming betreft waarbij u afhankelijk bent van de beschikbaarheid van de andere sluizen. Tijdens de stremming willen we zo min mogelijk hinder veroorzaken voor de scheepvaart.

In het geval van de Noordersluis zijn de Middensluis en Zeesluis IJmuiden de alternatieven. En laten we niet vergeten dat de Noordersluis onderdeel is van de primaire waterkering. Dit vraagt ook de nodige aandacht.

Inzet zeesluis en beheersen verzilting

We doen onderzoek naar de effecten van de zoutdam. Deze periode, waarin we alleen de Zeesluis inzetten, kunnen we daar goed voor gebruiken. Zo willen we meer inzicht krijgen in de gevolgen van het (vaker) schutten met de Zeesluis in relatie tot de inzet van de zoutdam.

BOC Noordzeekanaal: een nieuwe manier van samenwerken

Het BOC Noordzeekanaal beslaat het gebied van de havendammen bij IJmuiden tot aan het Buiten-IJ in Amsterdam. Het is het eerste tweefasencontract voor Asset Management dat Rijkswaterstaat op deze schaal heeft afgesloten.

In de eerste fase is samen met SAEM de onderhoudsbehoefte vastgesteld en zijn risico’s en processen in kaart gebracht. Sinds september 2025 is de realisatiefase gestart: de komende tien jaar zorgt SAEM voor het basisonderhoud aan de objecten in en rond het Noordzeekanaal.

Samen sterker aan de slag

‘Dit is het eerste grote werk dat we uitvoeren via het Basisonderhoudscontract (BOC) van het Noordzeekanaal,’ vertelt Ronald Vliegenthart, assetmanager bij Rijkswaterstaat West-Nederland Noord.

‘Ik ben trots op de samenwerking met PPO en de partners binnen SAEM. Deze werkzaamheden laten zien hoe we de stap maken van samen voorbereiden naar uitvoering van werkzaamheden, en zorgen voor verbetering in betrouwbare en toekomstbestendige sluizen.’

Duurzaam en betrouwbaar beheer

De gezamenlijke ontwikkelplannen op thema’s als Asset Management, Samenwerking, Duurzaamheid, Veiligheid en Omgeving bieden een stevige basis voor toekomstbestendig onderhoud.

‘Met deze eerste werkzaamheden binnen het BOC zetten Rijkswaterstaat, BAM en SPIE een belangrijke stap in het duurzaam en betrouwbaar beheer van de infrastructuur op en rond het Noordzeekanaal,’ besluit Joost Kruis, projectmanager van SAEM.

Over de Noordersluis

De Noordersluis is opgeleverd in 1929 en is 400 m lang, 50 m breed en 15 m diep. De Noordersluis is daarmee na Zeesluis IJmuiden de grootste sluis van het sluizencomplex in IJmuiden.