Stewards bieden helpende hand

In de zomer van 2007 startte Rijkswaterstaat een nieuw initiatief: stewards op sluizen. Deze ‘aanpakkers’ bieden de waterrecreanten een helpende hand bij het schutten (varen door de sluis). Afgelopen zomer waren ze terug. 

De stewards waren afgelopen zomer ook weer te zien op de Oranjesluizen bij Amsterdam. "Stewards hebben op de Oranjesluizen een meerwaarde", zegt Ewold Netel, taakverantwoordelijke verkeersbegeleiding op het sluizencomplex. "Overdag bedient de operator vanuit de bedieningspost drie van de vier sluizen. De stewards zijn zijn extra handen en ogen op de sluismuur. Ze pakken de lijnen aan van waterrecreanten, beantwoorden vragen van watersporters en treden op tegen voordringers. Deze sluis leent zich er goed voor, want de muren zijn niet te hoog." 

Sluissteward neemt lijnen aan van schipper bij aanleggen in sluis

Een sluissteward in actie in de Houtribsluis

Avontuur

Het verval in de Oranjesluizen is niet groot, het gaat om dertig, veertig centimeter. Toch is de sluispassage voor menig pleziervaarder een avontuur, zeker als het druk is. Netel: "Tweede pinksterdag bijvoorbeeld was een topdag met 1087 passages. Iemand die simpelweg een lijn aanpakt en een direct aanspreekpunt vormt, is dan van grote waarde." 

Goed voorbereid het water op

Niet alle recreatievaarders gaan even goed voorbereid of geïnformeerd het water op, zo wijst de praktijk uit. Voorlichting blijft nodig. Ook daarvoor worden de stewards ingezet. Netel: "Zij delen bijvoorbeeld folders uit; over snelle motorboten, vaarregels, borden, lichten en seinen en dergelijke."

De stewards van Rijkswaterstaat waren in juni, juli en augustus aanwezig op 18 locaties in het land. 

Meer informatie over veiligheid op het water leest u in de folders rechts op deze pagina.